Ruch

Siedzący tryb życia skraca Twoje życie!


Siedzący tryb życia może mieć niszczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zwiększa ryzyko otyłości, chorób serca, cukrzycy, a nawet raka!

Jednak nigdy nie jest za późno, aby uwolnić się od siedzącego trybu życia i zacząć żyć zdrowiej i dłużej. Dzięki kilku prostym zmianom, takim jak dodanie większej ilości aktywności fizycznej do swojego dnia, dokonywanie zdrowych wyborów żywieniowych i poświęcenie czasu na relaks i odstresowanie, możesz uwolnić się! W tedy siedzący tryb życia nie będzie już Twoim problemem.

siedzący tryb życia
Siedzenie w biurze cały dzień i gapienie w monitor do zdrowych nie należy…

Czym jest siedzący tryb życia i jaki ma wpływ na zdrowie?

Siedzący tryb życia jest definiowany jako spędzanie większości czasu w pozycji siedzącej lub leżącej. Jest to typ stylu życia, który charakteryzuje się niską aktywnością fizyczną, ale wysoką zawartością kalorii z powodu jedzenia więcej niż organizm zużywa.

Siedzący tryb życia jest powszechny w społeczeństwie zachodnim, szczególnie wśród osób pracujących. Istnieje wiele negatywnych skutków siedzącego trybu życia. Po pierwsze, długie okresy siedzenia mogą powodować problemy takie jak sztywność, osłabienie mięśni i problemy ze stawami, zwłaszcza u osób z istniejącymi wcześniej schorzeniami, takimi jak zapalenie stawów czy cukrzyca.

Długotrwałe siedzenie może również zwiększyć ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia (CVD), raka i cukrzycy typu 2. – TUTAJ – przeczytaj ważny wpis o 10 oznakach wczesnej cukrzycy!

Długotrwałe siedzenie jest również niekorzystne dla zdrowia psychicznego, zwiększając ryzyko wystąpienia depresji i lęku. Ponadto, siedzący tryb życia może prowadzić do przyrostu masy ciała i otyłości.

Powody dla których prowadzą siedzący tryb życia.

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie pozostają w pozycji siedzącej, w tym brak motywacji, błędne przekonania na temat korzyści płynących z aktywności fizycznej, brak czasu i potrzeba posiadania miejsca do wykonywania aktywności.

Brak motywacji może być główną barierą dla osoby rozpoczynającej bardziej aktywny tryb życia. Jednak przy odrobinie motywacji i chęci można uwolnić się od siedzącego trybu życia. Ludzie często błędnie postrzegają korzyści zdrowotne płynące z aktywności fizycznej jako dotyczące tylko osób bardzo aktywnych, takich jak sportowcy.

Jednak nawet niski poziom aktywności fizycznej może mieć pozytywny wpływ na zdrowie, np. zmniejszać ryzyko chorób serca i cukrzycy. Ludzie mogą też nie mieć czasu na rozpoczęcie aktywnego trybu życia- oczywiście jest to tylko i wyłącznie jedna z wymówek:)

Jednak uwalniając się od tego niekorzystnego trybu życia, będzie się miało więcej czasu, ponieważ będzie się zdrowszym, a zatem mniej zależnym od brania wolnego w pracy z powodu choroby, czy wizyt u lekarza.

siedzący tryb życia
Zdrowi, szczupli i pełni energii!

Korzyści które sprawią że zapomnisz o tym co to jest siedzący tryb życia na zawsze!

Gdybyś uwolnił się od siedzącego trybu życia, zobaczyłbyś wiele korzyści dla swojego zdrowia i samopoczucia. Na przykład, zwiększyłbyś swoją długość życia i mógłbyś spędzać więcej czasu z bliskimi. Zmniejszyłbyś również ryzyko rozwoju wielu chorób, w tym chorób serca, cukrzycy typu 2 i niektórych rodzajów raka.

W rzeczywistości szacuje się, że nawet niewielkie zwiększenie aktywności fizycznej może zmniejszyć ryzyko śmierci. Ponadto, poczujesz się lepiej w sobie, ponieważ aktywność fizyczna uwalnia endorfiny, czyli hormon dobrego samopoczucia. Kiedy uwolnisz się od siedzącego trybu życia, będziesz w lepszej pozycji, aby osiągnąć swoje cele, czy to wspinaczka na górę, czy podnoszenie wnuków, a może przejście 10 kilometrów.

Jak uwolnić się z kajdanów zasiedzenia?

Pierwszym krokiem by siedzący tryb życia pożegnać jest rozpoznanie zagrożeń, jakie stwarza on dla twojego zdrowia i samopoczucia. Powinieneś również określić, jakie aspekty twojego stylu życia powodują, że pozostajesz w pozycji siedzącej, a następnie spróbować je zmienić.

Na przykład, jeśli w pracy siedzisz przy biurku przez długi czas, możesz zdecydować się na spacer wokół budynku kilka razy dziennie. Jeśli prowadzisz gorączkowy tryb życia, możesz spróbować zaplanować kilka minut każdego dnia na relaks, dekompresję i odstresowanie. Kiedy już zidentyfikujesz zagrożenia i zdecydujesz, jak sobie z nimi poradzisz, możesz uwolnić się od siedzącego trybu życia.

Możesz też rozluźnić się i uspokoić pędzącą adrenalinę oraz stres za pomocą medytacji, którą możesz zrobić wszędzie, nawet w biurze! O tym przeczytaj – TUTAJ.

Zatem co zrobić:

1. Dodaj aktywność fizyczną.


Istnieje wiele sposobów na dodanie aktywności fizycznej do swojego dnia. Możesz zdecydować się na spacer lub jazdę rowerem do pracy, zamiast jeździć samochodem lub korzystać z transportu publicznego. Możesz też pójść do sklepu pieszo, jeśli to możliwe.

Jeśli prowadzisz gorączkowy tryb życia, możesz spróbować wycisnąć kilka minut na ćwiczenia pod koniec dnia. Nie musisz wykonywać dużej ilości ćwiczeń, aby zauważyć różnicę. Nawet ćwiczenia o umiarkowanej intensywności, takie jak spacer, przez zaledwie 30 minut, trzy razy w tygodniu, mogą zmniejszyć ryzyko chorób i śmierci. -TUTAJ- przeczytaj o 3 skutecznych sposobach na spalanie kalorii.

siedzący tryb życia
Takiego zestawu zdecydowanie nie polecam!

2. Jedz zdrowo.
Istnieje wiele sposobów, w jaki możesz się zdrowo odżywiać, aby uwolnić się od siedzącego trybu życia. Możesz zacząć jeść zrównoważoną dietę bogatą w owoce, warzywa i pełne ziarna. Możesz również zacząć unikać niezdrowej żywności, takiej jak słodkie napoje i przetworzona żywność.

Możesz nawet spróbować przerywanego postu, który może prowadzić do licznych korzyści zdrowotnych. Jedząc zdrowo, zapewnisz sobie wszystkie składniki odżywcze, których potrzebujesz, aby funkcjonować jak najlepiej i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób takich jak choroby serca i cukrzyca typu 2.

Poczytaj też o białym pieczywie i tym jak bardzo szkodzi zdrowiu! – TUTAJ – bo pewnie zjadasz je codziennie prawda?

3. Poświęć czas na relaks i odstresowanie się.
Wiele osób uważa, że pozostają siedzące, ponieważ są zestresowane. Istnieje jednak wiele sposobów, aby się zrelaksować i odstresować. Możesz spróbować technik relaksacyjnych, takich jak joga czy medytacja wspomniana wcześniej. Kiedy poświęcisz czas na relaks i odstresowanie, zmniejszysz poziom stresu, co pomoże Ci oddalić od siebie siedzący tryb życia. Możesz też spróbować sauny, ma bardzo duży wpływ na obniżenie stresu oraz relaksację ciała i umysłu – poczytaj o tym więcej – TUTAJ.

Utrzymanie motywacji

Jeśli Siedzący tryb życia nie będzie już Twoją rutyną to najprawdopodobniej po drodze napotkasz wyzwania i problemy które będą chciały byś wrócił do poprzedniego złego stanu. To właśnie tutaj pojawia się motywacja. Możesz utrzymać swoją motywację poprzez utrzymywanie siebie samego w dobrym nastroju i formie.

Można to zrobić wyznaczając sobie cele, takie jak zapisanie się do drużyny sportowej lub na zawody, i upewniając się, że je zrealizujesz. Możesz również utrzymać swoją motywację poprzez otaczanie się pozytywnymi ludźmi. Możesz również spróbować wyznaczyć sobie mini-cele, aby zawsze dążyć do osiągnięcia większych celów.

siedzący tryb życia
Ciągle do przodu, nie zatrzymuj się!

Podsumowanie:

Kiedy już uwolnisz się od siedzącego trybu życia, nie powinieneś na tym poprzestać. Powinieneś zapewnić sobie kontynuację aktywnego stylu życia, aby czerpać wiele korzyści zdrowotnych z aktywności fizycznej. Możesz spróbować dołączyć do grup lubiących sport i aktywność, aby mieć sieć społeczną, która będzie cię wspierać.

Możesz również spróbować uczynić swoje otoczenie bardziej sprzyjającym byciu aktywnym, np. przynosząc do pracy swój sprzęt do ćwiczeń i ustawiając przypomnienie, aby każdego dnia iść na spacer. Kto wie może nawet zachęcisz innych z pracy do wspólnych spacerów!

Cokolwiek zrobisz, nie rezygnuj z nowego, zdrowszego stylu życia. Pozostań zmotywowany, znajdź sposoby na ułatwienie sobie zmiany stylu życia, a wkrótce będziesz czerpać wiele korzyści zdrowotnych z bardziej aktywnego stylu życia. Siedzący tryb życia pożegnaj na zawsze!

Pamiętaj! Twoja aktywność fizyczna to klucz do zdrowia, ale są też inne aspekty jak prawidłowe odżywianie, regeneracja, podejście mentalne. Jeżeli nie masz czasu by zgłębić te wszystkie zagadnienia ( czyli setki godzin czytania ) to jesteśmy tu by CI pomóc i dostosować wszystko indywidualnie do Twojej osoby:

Jakie są zalety masażu?
Ruch

Jakie są zalety masażu?

3 poranne ćwiczenia dla początkujących, które spalają tłuszcz i dają energię!
Ruch

3 poranne ćwiczenia dla początkujących, które spalają tłuszcz i dają energię!

Jak poprawić pamięć – 3 proste sposoby
Ruch

Jak poprawić pamięć – 3 proste sposoby