Odżywianie

Piramida żywieniowa to mit? kit?


Czy piramida żywieniowa to mit? Może to kit? A może jedyna słuszna droga do tego byś w końcu zaczął prawidłowo i zdrowo jeść?

Większość ludzi nie oszukujmy się, je beznadziejnie, niezdrowo i na własną prośbę prosi się o wszystkie choroby świata które powodowane są nieprawidłowym odżywianiem, w tym także wiele NOWOTWORÓW!

Piramida Żywieniowa to ilustracja przedstawiająca zalecany przez specjalistów sposób odżywiania. Na jednym obrazku streszcza najważniejsze zasady komponowania codziennego jadłospisu.

piramida żywieniowa
Jeśli pomyślałeś o takiej piramidzie to oznacza że masz duży problem!

Co to jest piramida żywieniowa?

Piramida żywieniowa jest narzędziem edukacyjnym, które ma na celu pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących ich diety. Zwykle składa się z kilku poziomów, na samym dole których znajdują się produkty, które powinny być spożywane najczęściej, takie jak warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona i orzechy, a na górze z produktami, które powinny być spożywane rzadziej, takimi jak mleko, tłuszcze i cukry. – TUTAJ – przeczytaj koniecznie wpis o 3 najgorszych produktach jakie jadasz!

Piramida żywieniowa jest oparta na zaleceniach dietetyków i naukowców odżywiania, którzy opracowali ją na podstawie badań naukowych dotyczących zdrowego odżywiania. Zaleca ona, aby ludzie spożywali więcej produktów pochodzenia roślinnego i mniej produktów pochodzenia zwierzęcego, ponieważ dieta ta jest bogata w składniki odżywcze i ma mniej tłuszczów i cholesterolu.

Piramida żywieniowa jest często aktualizowana, aby uwzględniać najnowsze badania i trendy. W różnych krajach różne organizacje i instytucje opracowują własne wersje piramidy żywieniowej, aby dostosować ją do specyficznych potrzeb i warunków danego kraju.

Czy piramida żywienia jest skuteczna i zdrowa?

Piramida żywieniowa jest narzędziem edukacyjnym, które ma na celu pomóc ludziom w podejmowaniu lepszych decyzji dotyczących ich diety. Zalecenia zawarte w piramidzie opierają się na badaniach naukowych i są uważane za zdrowe i skuteczne dla większości ludzi.

Jednakże, piramida żywieniowa jest często krytykowana za to, że jest zbyt ogólnikowa i nie uwzględnia indywidualnych potrzeb i preferencji każdego człowieka. Niektórzy twierdzą, że nie jest ona skuteczna w pomaganiu ludziom w utrzymaniu zdrowej diety i zdrowego ciężaru ciała.

Niektórzy eksperci zalecają, aby zamiast piramidy żywieniowej stosować inne narzędzia, takie jak tabele zawartości składników odżywczych w produktach, lub inne modele, które lepiej odzwierciedlają różnorodność potrzeb i preferencji.

Jednak, warto pamiętać, że piramida żywieniowa jest przede wszystkim narzędziem edukacyjnym, które ma na celu uświadomienie ludziom o tym, jakie produkty powinni jeść i w jakich proporcjach oraz pomoc w zrozumieniu zaleceń dotyczących zdrowego odżywiania.

piramida żywieniowa
Unikaj jak ognia!

Co jeść a czego unikać?

Piramida żywienia to jak już wcześniej wspomniałem, obraz ogólny produktów które powinniśmy jadać oraz takie których powinniśmy jadać jak najmniej z uwagi na ich dużą szkodliwość. Na tej liście dla mnie osobiście najlepszym najbardziej wartościowym i uniwersalnym rodzajem pożywienie są owoce leśne – TUTAJ – powstał specjalny i obszerny wpis na ten temat, ponieważ mają one niespotykane zalety i właściwości.

Na szczycie piramidy żywienia znajdują się produkty takie jak ( NAJGORSZE ):

  • tłuszcze nasycone (np. oleje, tłuste mięso, smalec)
  • cukry proste (np. cukier, serki, dżem, słodycze)

Na środku piramidy żywienia znajdują się produkty takie jak ( DOBRE ):

  • produkty zbożowe (np. chleb, makaron, kasza, ryż)
  • warzywa (np. pomidory, papryka, brokuły, sałata)
  • owoce (np. jabłka, banany, truskawki, pomarańcze)
  • produkty mleczne (np. mleko, jogurt naturalny, ser – prawdziwy)
  • białko zwierzęce (np. indyk, dziczyzna, ryby, jaja)

Na dole piramidy żywienia znajdują się produkty takie jak:

  • produkty zbożowe pełnoziarniste (np. chleb razowy, kasza gryczana, płatki owsiane)
  • rośliny strączkowe (np. fasola, soczewica, ciecierzyca)
  • owoce leśne (np. jagody, borówki, maliny)

Podsumowanie:

Ten ogólny zarys piramidy żywienia daje Ci pogląd na to co dobre i na to co złe. Jest on bardzo ogólnikowy, ale to chodzi by był bardzo prosty i przejrzysty. Pamiętaj jednak że w prawidłowym żywieniu liczy się też to ile ogólnie jadasz, o jakich porach dnia i wieczora oraz co pijesz. Czy to woda? jaki rodzaj wody? czy soki? a może słodkie napoje. Należy również zwrócić uwagę na aktywność fizyczną, której większości ludzi po prostu brakuje – TUTAJ – przeczytaj omówienie tego tematu – bardzo ważne!

Pamiętaj! Twoja dieta to klucz do zdrowia, ale są też inne aspekty jak ruch fizyczny, regeneracja, podejście mentalne. Jeżeli nie masz czasu by zgłębić te wszystkie zagadnienia ( czyli setki godzin czytania, analizowania oraz testowania ) to jesteśmy tu by CI pomóc i dostosować wszystko indywidualnie do Twojej osoby:

Jak poprawić inteligencję? 3 skuteczne sposoby!
Odżywianie

Jak poprawić inteligencję? 3 skuteczne sposoby!

Brak energii z rana? w ciągu dnia? Unikaj porannego błędu!
Odżywianie

Brak energii z rana? w ciągu dnia? Unikaj porannego błędu!

Jakie są zalety masażu?
Odżywianie

Jakie są zalety masażu?