Zdrowie

Pasożyty w ciele człowieka – masz je?


Uwaga na pasożyty w ciele! Chwila nieuwagi, zapomnienie i możesz mieć w sobie niechcianego pasażera na gapę! Sprawdź jak się bronić?

Na co dzień nawet nie myślimy o pewnych zachowaniach które nas narażają na kontakt z pasożytami, po prostu sobie żyjemy i jest dobrze. Chcąc nie chcąc ciągle stykamy się z różnymi wirusami, pasożytami, grzybami i innymi ustrojstwami. Dlaczego więc jedni chorują a inni nie? Dlaczego dzieci są najbardziej narażone? Przeczytaj ten wpis a wszystkiego się dowiesz.

pasożyty
Co w sobie masz?

Pasożyty w ciele człowieka.

Rodzice często upominają swoje dzieci, aby po zabawie z kotem czy psem myły ręce. Sierść zwierząt może być brudna, szczególnie jeśli te regularnie przebywają na zewnątrz, ale też jest to jeden z najczęstszych sposobów zarażenia się pasożytami. Mogą one dostać się do organizmu również w inny sposób.

Mogą znajdować się w pożywieniu, na przykład w mięsie lub na nieumytych warzywach czy owocach. Zdarza się, że dostaną się do naszego ciała po wypiciu skażonej wody. Niestety można się nimi również zarazić przez kontakt z zakażoną osobą, używając tego samego ręcznika czy pościeli.

Zakażenie może przebiegać bezobjawowo, ale równie często zaczynają się jednak wtedy pojawiać określone dolegliwości.

Niestety, choroby pasożytnicze są częste i podobno tylko jedna osoba na dziesięć, w ciągu swojego życia jest w stanie takiego zakażenia uniknąć. Zwróćmy więc uwagę na możliwe objawy. Pasożyty tylko czekają na Twój błąd.

pasożyty
Czasami niewinna zabawa z pieskiem może się źle skończyć jeśli nie zadbasz o higienę

Objawy pasożytów w ciele.

Objawy będą zależały od rodzaju pasożytów, jakie dostały się do organizmu i od tego, w jakiej jego części się znajdą.

Najszybciej da nam znać nasz układ trawienny. Pojawiają się wtedy nudności, wymioty, często biegunka lub zaparcia. Wiele osób traci wtedy na wadze. Takie objawy mogą między innymi być spowodowane przez zakażenie się tasiemcem lub glistą ludzką.

Nie wszystkie pasożyty lokują się jednak w układzie trawiennym, w jelitach. Równie często mogą zaatakować inne narządy. Przy okazji to – TUTAJ – przeczytaj wpis o żywieniu dzieci, jak teraz tragicznie to wygląda i jak możesz to zmienić w łatwy sposób!

U dzieci najczęściej spotykamy owsiki. Jeśli dziecko narzeka na swędzenie w okolicy odbytu, lub widzisz, że dziecko często odruchowo drapie się w tym miejscu – istnieje duże prawdopodobieństwo obecności tego pasożyta. To najbardziej charakterystyczny objaw owsików – swędzenie.

Toksoplazmoza to choroba odzwierzęca i najczęściej przebiega bezobjawowo. Czasami może dawać delikatne objawy przeziębieniowe. Pierwotne zakażenie jest niebezpieczne dla kobiet w ciąży, stąd też często już na samym początku lekarz prowadzący powinien zlecić badanie krwi pod tym kątem.

Dość często słyszymy też o lambliach, które mogą dać objawy żołądkowe, czasami może pojawić się gorączka, mogą pojawić się też problemy skórne.

To najczęściej spotykane pasożyty, jednak określa się, że istnieje około 300 rodzajów pasożytów, jakie mogą „żerować” w naszym ciele. Część, jeśli nieleczona, może zaatakować układ nerwowy oraz wzrok.

pasożyty
Jeżeli objawy utrzymują się kilka dni, udaj się koniecznie do lekarza – nie czekaj

Co robić, jeśli podejrzewamy obecność pasożytów?

Objawy obecności pasożytów w organizmie są często podobne również do objawów innych schorzeń. Dlatego, jeśli podejrzewasz możliwość zakażenia zgłoś się jak najszybciej do lekarza w celu potwierdzenia lub eliminacji tego konkretnie problemu. Lekarz zleca badanie kału i krwi a następnie w przypadku potwierdzenia dobiera odpowiednie leczenie.

W przypadkach skrajnych może być potrzebny pobyt w szpitalu a nawet ingerencja chirurgiczna, jeśli np. tasiemiec ulokuje się w innym narządzie niż jelita. Jeśli choruje dziecko, rodzice również powinni być zbadani. A właściciele zwierząt powinni je regularnie odrobaczać.

W przypadku zwiększonego ryzyka zakażenia warto pamiętać o tym, że natura może nam przyjść z pomocą. Już nasze babcie stosowały piołun lub inne zioła których pasożyty w ciele naszym po prostu nie znoszą. Są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie, dlatego warto je mieć w domu i regularnie, profilaktycznie parzyć.

Podobnie jest z przyprawami, wszelkie intensywne smaki odstraszają pasożyty. Wyraziste potrawy działają więc przeciwpasożytniczo. Sok z kiszonych ogórków, buraków czy kapusty zadziała oczyszczająco na przewód pokarmowy. W kuchni warto mieć też pestki z dyni, które zwalczają glistę i tasiemca.

pasożyty
MYJ RĘCE!!!

No i na koniec nasz wspaniały czosnek, który jest naturalnym antybiotykiem, dodatkowo o silnym aromacie. Natura i nasza kuchnia mogą nam bardzo pomóc.

Najbardziej jednak istotna jest profilaktyka i higiena. Dlatego przede wszystkim pamiętajmy o myciu rąk i produktów przed spożyciem. A jeśli podejrzewasz, że jesteś zakażony, zgłoś się niezwłocznie do lekarza.

3 poranne ćwiczenia dla początkujących, które spalają tłuszcz i dają energię!
Zdrowie

3 poranne ćwiczenia dla początkujących, które spalają tłuszcz i dają energię!

Jakie są zalety masażu?
Zdrowie

Jakie są zalety masażu?

Pij więcej herbaty a będziesz zdrowszy!
Zdrowie

Pij więcej herbaty a będziesz zdrowszy!

There are currently no comments.