Zdrowie

Nadmierne pocenie się – dlaczego je masz? co Ci dolega?


Czy to zima czy to lato a Ty ciągle się pocisz? nadmierne pocenie się dopada coraz więcej osób. Zacznij się martwić bo to nie przelewki!

Większość ludzi bagatelizuje nadmierny pot wmawiając sobie że to geny, albo ” ja tak po prostu mam” i żyją dalej. Niestety problem z czasem ciągle rośnie w siłę i zaczyna wracać coraz mocniej i mocniej. Więc jeśli jesteś jedną z takich osób to może w końcu zainteresujesz się swoim zdrowiem?

nadmierne pocenie
Ciągle spocone czoło to zły znak

Latem narzekamy, że jest nam za ciepło i pocimy się. Można to w pewnym stopniu wytłumaczyć pogodą. Ale nie każdy dzień jest przecież ciepły, a my ciągle obserwujemy nadmierną potliwość. Przychodzi jesień, potem zima i nic się nie zmienia. Co się dzieje i o czym może świadczyć nadmierne pocenie się? Czy to powinno budzić nasz niepokój?

Powody nadmiernego pocenia się.

  • Nadmierne pocenie się często towarzyszy stanom grypowym, wtedy najczęściej towarzyszy temu gorączka, bóle głowy czy pleców, mogą pojawić się też dreszcze. Przy grypie mamy szereg innych objawów, które w pewnym stopniu ułatwiają diagnozę.
  • Pocimy się nadmiernie przy zaburzeniach hormonalnych. Jeśli obserwujemy większą potliwość w ciągu dnia, w tym pocenie się rąk i stóp, a w nocy będzie się to uspakajało, może to świadczyć o nadczynności tarczycy. Przy tym schorzeniu zauważymy też utratę wagi, może pojawić się drżenie rąk, a w niektórych przypadkach pojawia się wytrzeszcz oczu, całość bardzo charakterystyczna dla bardzo niskiego poziomu TSH.
  • Silnie pocimy się również przy cukrzycy. Szczególnie w momentach gwałtownego spadku poziomu cukru nasz organizm reaguje właśnie w taki sposób. ( TUTAJ – przeczytaj wpis o objawach wczesnej cukrzycy – ważne!)
  • Nasz układ nerwowy również czasami powodować może silne pocenie się. Przy zaburzeniach układu nerwowego poty pojawiają się w różnych miejscach, na przykład może tak reagować tylko jedna strona ciała. Jest to pocenie miejscowe.
  • Nadwaga i otyłość to coraz częstszy powód nadmiernej potliwości w społeczeństwie. Organizm męczy się znacznie szybciej wydzielając przy tym znaczne ilości potu. ( TUTAJ przeczytaj o groźnej chorobie – otyłości brzusznej, wynikającej z pierwszych etapów nadwagi )
  • Na nadmierną potliwość narzekają kobiety w okresie menopauzy i jest to wtedy związane ze zmianami zachodzącymi w organizmie.
  • Niestety utrzymujące się nadmierne poty mogą też świadczyć o znacznie poważniejszych schorzeniach:
    • Silne poty pojawiają się przy chorobie Parkinsona, pot ma też wtedy intensywny zapach i występuje wszędzie, włącznie z twarzą.
nadmierne pocenie
Wizyta w aptece to w cale nie jest rozwiązanie

Co robić, kiedy nadmierne pocenie się nie ustaje?

Wstydzimy się takiej przypadłości i najczęściej na początku szukamy na to specyfików w aptece lub sposobów domowych. A reklamy kuszą nas mówiąc o skuteczności różnych medykamentów.

No cóż, można spróbować przez kilka dni, ale to nie rozwiąże źródła tego problemu.  Nie zawsze zwiększona potliwość świadczy o chorobie, jeśli jednak trwa dłużej niż kilka dni, a dodatkowo odczuwasz inne dolegliwości jak bóle czy zawroty głowy, nudności, bóle w klatce piersiowej – koniecznie zgłoś się do lekarza.

Lekarz przeprowadzi wywiad, zleci też odpowiednie badania, aby znaleźć przyczynę dolegliwości. Ważną informacją będzie też to czy przyjmujemy inne leki. Niemniej jednak, na pewno wśród zleconych badań znajdzie się określenie poziomu TSH, cukru, morfologia, OB, parametry wątrobowe i nerkowe.

W zależności od wyników lekarz zdecyduje o pogłębianiu badań w określonym kierunku lub skieruje do określonych specjalistów w celu kontynuacji leczenia.

nadmierne pocenie
Nie wstydź się, nie czekaj – idź do lekarza

Podsumowanie:

Nadmierna potliwość jest dość częstym zjawiskiem, jeśli krótkotrwała, wywołana na przykład emocjami, nie będzie powodem do zmartwienia. Jednak taka, utrzymująca się dłużej niż kilka dni powinna skłonić nas do umówienia wizyty u lekarza – nie czekaj, nie myśl o wstydzie, po prostu idź.

Jeśli ciało daje nam sygnały, należy je koniecznie sprawdzić. ponieważ jeżeli finalnie okaże się że to były objawy poważniejszej choroby, to znaczenie ma właśnie czas, kiedy zaczniesz ją leczyć a nie jak zawsze odkładać na potem…

Spacerowanie a odchudzanie?
Zdrowie

Spacerowanie a odchudzanie?

Jak poprawić inteligencję? 3 skuteczne sposoby!
Zdrowie

Jak poprawić inteligencję? 3 skuteczne sposoby!

Sok z buraka a długowieczność???!!!
Zdrowie

Sok z buraka a długowieczność???!!!

There are currently no comments.