Zdrowie

Nie mogę spać – dlaczego ? 4 powody


Pewnie często zadajesz sobie to pytanie: Dlaczego nie mogę spać? Co robię źle? Co robić by zasnąć i się w końcu porządnie wyspać? Przeczytaj!

Nie możesz spać bo nie dbasz o higienę snu. To termin na który składa się wiele czynników, które tu opiszę. Jeśli je poprawisz, wprowadzisz pewne dobre nawyki, to będziesz spał jak zabity, gwarantuję! Wystarczy trochę wiedzy, chęci i samozaparcia a rezultaty pojawią się praktycznie z dnia na dzień. Wchodzisz w to?

nie mogę spać
Nie pij energetyków!

Przestań pić napoje energetyczne!

Już nie mówię nawet o spożywaniu ich wieczorem po godzinie 18 lub później, bo w tedy automatycznie skazujesz się na ogromny problem ze snem. Chodzi o to, że nawet w ciągu dnia nie powinieneś pić tego SYFU! Bo inaczej tego nazwać nie można. – TUTAJ- jest poświęcony cały wpis na ten temat.

To pierwszy i jeden z najbardziej karygodnych błędów który popełniają ludzie mający problemy ze snem, ale także zwykli ludzie. W obecnych czasach niestety nawet dzieci i młodzież co jest tragedią. Rodzice którzy kupują małym dzieciom napoje energetyczne powinni być karani surowymi grzywnami! Po pierwsze za swoją głupotę i niewiedzę, a po drugie za trucie i uzależnianie dzieci kolejnym nałogiem po słodyczach.

Nie patrz w telefon przed snem!

To kolejny powód i odpowiedź na pytanie dlaczego nie mogę spać! Jestem pewny że codziennie przed snem i pewnie przez większość wieczora gapisz się bezmyślnie w telefon lub robisz coś na komputerze czy tablecie. Powstał osobny wpis o problemie nadużywania urządzeń elektronicznych wieczorami – TUTAJ -także przeczytaj dokładnie. A dowiesz się jak ludzie którzy muszą pracować wieczorami mogą to obejść!

nie mogę spać
Rusz się człowieku z kanapy!

Brak Aktywności fizycznej – tryb leń!

Następną bardzo częstą przyczyną Twoich problemów ze snem, jest to że masz za mało ruchu w ciągu dnia. Lub odwrotnie – trenujesz wieczorami i organizm nie ma czasu na zrelaksowanie się i ochłonięcie. Zdecydowanie częściej jednak będzie to ta pierwsza opcja, leniu TY!

Celowo używam słowa leń, ponieważ organizm przechodzi właśnie w taki tryb jeśli nie dostaje odpowiedniej ilości wysiłku fizycznego. Problemem obecnie dla ludzi jest robienie kroków. Optymalna zdrowa dawka to 10.000 kroków dziennie. Okazuje się, że większość ludzi nie pokonuje dziennie nawet 5.000 kroków.

Tak na prawdę wystarczy jeden dłuższy spacer i masz sprawę załatwioną, więc dlaczego tego nie robisz? Sam musisz sobie opowiedzieć na to pytanie, oczywiście jeśli zdobędziesz się na chwilę szczerości:)

Błędne odżywianie.

To akurat temat rzeka, który poruszam w wielu innych wpisach, także możesz je śmiało poczytać. Ostatnio bardzo ciekawy dodałem odnośnie chleba jaki jada większość ludzi czyli biały oraz jak szkodzi – TUTAJ- Większość Polaków jada chleb/pieczywo na śniadanie i kolację. Tu zaczyna się problem, bo jeśli nie jesteś sportowcem i zjadasz obfitą kolację koło 19-20-21 godziny to nie dziw się że nadal mówisz do siebie wieczorami: NIE MOGĘ SPAĆ!

Organizm nie ma czasu tego po prostu strawić, fizycznie jest to niemożliwe w przypadku zwykłego posiłku. A co dopiero w przypadku gdy wiele osób zajętych obowiązkami dnia codziennego odpala swój największy posiłek właśnie wieczorem! Bo to pierwsza możliwa pora by zrobić sobie porządny posiłek – przy okazji wielki, a co sobie będzie żałować prawda?!

nie mogę spać
Śpij mocno i głęboko

Podsumowanie:

Zatem już wiesz jakie błędy dnia codziennego popełniasz. Przez nie i przez zapewne kilka innych, nie możesz spać. Pomijam sprawy takie jak upojenie alkoholowe, narkotyki, nocny hazard itp. Bo to zupełnie inna bajka dla ludzi już w bardzo kiepskiej kondycji i to fizycznej i psychicznej.

Co możesz zatem zrobić by przestać wieczorem powtarzać w nieskończoność – nie mogę spać.Jak już wiesz – przestań pić energetyki, nie objadaj się późnym wieczorem, zacznij się ruszać, a najlepiej weź się za jakiś sport! No i finalna zmora – nie gap się w ekrany typu telefon, tablet czy komputer późnym wieczorem i przed snem. Zamiast tego poczytaj książkę, to podwójna korzyść, dlaczego?

Bo powiększasz swoją wiedzę, lub jeżeli to książka przygodowa lub temu podobna to włączasz pozytywne emocje i się relaksujesz. Taki stan umysłu pozwala zasnąć. Inny sposobem na polepszenie stanu umysłu, oczyszczenie go z negatywnych myśli i stresu jest medytacja – TUTAJ – poczytaj o wersji dla początkujących jeśli nigdy nie próbowałeś.

3 proste nawyki, które pomogą w odchudzaniu!
Zdrowie

3 proste nawyki, które pomogą w odchudzaniu!

Pasożyty w ciele człowieka – masz je?
Zdrowie

Pasożyty w ciele człowieka – masz je?

Sauna infrared to samo zdrowie, sprawdź !
Zdrowie

Sauna infrared to samo zdrowie, sprawdź !